Blessed Marcelo Spínola y Maestre

[Blessed Marcelo Spínola y Maestre]
Also known as

  • Marcelo Rafael José María de los Dolores Hilario

Memorial

Profile

Son of Juan Spínola y Osorno, marquis of Spínola, and Antonia Maestre y Osorno. Educated at the University of Granada, University of Valencia, and University of Seville. Received degrees in civil and canon law on 29 June 1856. Lawyer in Helva, Spain, working for the poor for free. Lawyer in Sanlúcar de Barrameda, Spain. Sub-deacon on 20 September 1863. Ordained on 2 May 1864 in Seville, Spain. Chaplain of the church de la Merced, Sanlúcar de Barrameda from 1864 to 1869. Canon of the cathedral chapter of Cádiz from 1869 to 1871. Parish priest of San Lorenzo from 17 March 1871 to 28 May 1879. Penitentiary canon of the cathedral chapter of Seville from 1879 to 1880. Titular bishop of Milos and auxiliary bishop of Seville on 16 December 1880. Bishop of Coria, Spain on 10 November 1884. Founded the Order of Slaves of the Divine Heart in 1885. Bishop of Málaga, Spain on 10 June 1886. Senator of the Spanish kingdom from 1891 to 1894. Archbishop of Seville on 2 December 1895. Senator of Spanish the kingdom again, this time from 1898 until his death. Created cardinal-priest on 11 December 1905 but died before his formal installation.

Born

Died

Venerated

Beatified

Canonized

    if you have information relevant to the canonization of Blessed Marcelo, contact
       Esclavas del Divino Corazón
       C/ Tormes, 8
       28002 Madrid, SPAIN

Additional Information

MLA Citation

  • “Blessed Marcelo Spínola y Maestre“. Saints.SQPN.com. 18 January 2014. Web. 1 October 2014. <>