Cardinal Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don

[Archbishop Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don]
Profile

Ordained on 29 June 1975. Auxiliary Bishop of Colombo, Sri Lanka and Titular Bishop of Cabarsussi on 17 June 1991. Bishop of Ratnapura, Sri Lanka from 2 November 1995 until his resignation on 1 October 2001 when he became an official of the Congregation for the Evangelization of Peoples. Apostolic Nuncio to Indonesia, Apostolic Nuncio to Timor-Leste, and Titular Archbishop of Umbriatico on 29 April 2004. Secretary of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments on 10 December 2005. Archbishop of Colombo on 16 June 2009. Elevated to Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina on 20 November 2010 by Pope Benedict XVI.

Born

Additional Information

MLA Citation

  • “Cardinal Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don”. People of the Faith. Saints.SQPN.com. 22 November 2010. Web. 22 August 2014. <http://saints.sqpn.com/cardinal-albert-malcolm-ranjith-patabendige-don/>