Cardinal John Olorunfemi Onaiyekan

Cardinal John Olorunfemi OnaiyekanProfile

Ordained on 3 August 1969 in the diocese of Lokoja, Nigeria. Auxiliary bishop of Ilorin, Nigeria and titular bishop of Thunsududa on 10 September 1982; bishop of Ilorin on 20 October 1984. President of the Catholic Bishops’ Conference of Nigeria. Co-adjustor bishop of Abuja, Nigeria on 7 July 1990; bishop of Abuja on 28 September 1992. President of the Christian Association of Nigeria on 19 June 2007. Elevated to Cardinal-Priest of San Saturnino by Pope Benedict XVI on 24 November 2012. Member of the Congregation for the Doctrine of the Faith. Member of the Presidential Committee of the Pontifical Council for the Family. Participated in the conclave that elected Pope Francis.

Born

Additional Information

MLA Citation

  • “Cardinal John Olorunfemi Onaiyekan“. Saints.SQPN.com. 8 September 2013. Web. 19 April 2014. <>