Cardinal José Saraiva Martins

[Cardinal José Saraiva Martins]
Profile

Priest in the Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary, ordained on 16 March 1957. Titular Archbishop of Thuburnica and Secretary of the Congregation for Catholic Education for Seminaries and Institutes of Study on 26 May 1988. Appointed Prefect of the Congregation for the Causes of Saints on 30 May 1998 by Pope John Paul II, re-confirmed on 21 April 2005 by Pope Benedict XVI, and retired from the position on 9 July 2008. Appointed Cardinal-Deacon of Nostra Signora del Sacro Cuore by Pope John Paul II on 21 February 2001. Participated in the 2005 conclave that elected Pope Benedict XVI. Appointed Cardinal-Bishop of Palestrina on 24 February 2009.

Born

Additional Information

MLA Citation

  • “Cardinal Jose Saraiva Martins”. People of the Faith. Saints.SQPN.com. 3 July 2012. Web. 28 November 2014. <http://saints.sqpn.com/cardinal-jose-saraiva-martins/>