Cardinal Julio Terrazas Sandoval

Cardinal Julio Terrazas SandovalProfile

Ordained on 29 July 1962. Member of the Congregation of the Most Holy Redeemer. Auxiliary bishop of La Paz, Bolivia and titular bishop of Apisa Maius on 15 April 1978. Bishop of Oruro, Bolivia on 9 January 1982. Archbishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia on 6 February 1991. Elevated to Cardinal-Priest of San Giovanni Battista de’ Rossi on 21 February 2001 by Pope John Paul II. Participated in the conclaves that elevated Pope Benedict XVI and Pope Francis.

Born

Additional Information

MLA Citation

  • “Cardinal Julio Terrazas Sandoval”. People of the Faith. Saints.SQPN.com. 21 August 2013. Web. 22 November 2014. <>