diocese of Tonga

The Vicariate Apostolic of Central Oceania, comprised of the Friendly Archipelago, the Nuia Group, and Wallis and Futuna islands was established on 23 August 1842; entrusted to the Marist Fathers. Missionaries of the region included Saint Peter Chanel, proto-martyr of Oceania. Name changed to the Vicariate Apostolic of Isole Tonga on 13 April 1937, and then to the Vicariate Apostolic of Isole Tonga e Niue on 22 March 1957. Elevated to the diocese of Tonga on 21 June 1966.
New Catholic Dictionary

NCD Index SQPN Contact Author