archdiocese of Quebec

[basilica of Our Lady of Quebec City, archdiocese of Quebec] Founded as the Vicariate Apostolic of New France on 11 April 1658. Elevated to the diocese of Quebec on 1 October 1674. Elevated to an archdiocese on 12 January 1819. Designated as a metropolitan archdiocese on 12 July 1844. Its first bishop was Blessed Francis de Montmorency Laval. Suffragen dioceses include See also
New Catholic Dictionary

NCD Index SQPN Contact Author