New Catholic Dictionary – Pope Sixtus V

[coat of arms of Pope Sixtus V]Derivation

  • Latin: semtus, the sixth

Article

Reigned from 24 April 1585 to 27 August 1590. Born on 13 December 1521 in Grottamare, Italy as Felice Peretti Montalto; died in Rome, Italy on 27 August 1590. A Friar Minor, he was counsellor to the Holy Office, Bishop of Sant Agata dei Goti; cardinal. During his pontificate he exterminated the bandits in the Papal States; rearranged the papal finances; fixed the number of cardinals at seventy; and established 15 permanent Congregations. A patron of art, he built the Lateran Palace, completed the Quirinal, enlarged the Sapienza, raised the obelisk of the Vatican, restored the columns of Trajan and Antoninus Pius, and erected the Vatican Library, with its printing office.

MLA Citation

  • “Pope Sixtus V”. New Catholic Dictionary. Saints.SQPN.com. 16 August 2013. Web. 22 September 2014. <>