Saint Guido Maria Conforti

[Saint Guido Maria Conforti]Memorial

Profile

As a child he used to have conversations in his parish church with Christ crucified. Entered the seminary in Parma, Italy at age 17. Ordained on 22 September 1888. Professor at the seminary. Vice-rector of the seminary. Vicar of Clergy in the diocese of Parma. Founded the Xaverian Missionaries on 3 December 1895; they were assigned by Rome to evangelize China. Archbishop of Ravenna, Italy on 9 June 1902. Resigned as archbishop due to poor health in October 1904. Coadjutor bishop of Parma, Italy and titular archbishop of Stauropolis on 14 November 1904. Archbishop of Parma, Italy on 12 December 1907. He visited his parishes regularly, worked for religious formation, supported religious education for the laity and lay involvement with youth. In 1928 he travelled to China to visit the Xaverians working there.

Born

Died

Venerated

Beatified

Canonized

Additional Information

Readings

Christ is all things. - Saint Guido’s personal motto

MLA Citation

  • “Saint Guido Maria Conforti“. Saints.SQPN.com. 12 February 2014. Web. 17 April 2014. <>